Cerkiew w Bielicznej

Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Bielicznej (Cerkiew filialna Parafii Greckokatolickiej w Izbach)

Położenie

Cerkiew w Bielicznej znajduje się na drodze prowadzącej z Izb. Można do niej dotrzeć także idąc żółtym szlakiem od Białej Skały, Ostrego Wierchu, Przełęczy Perehyba, a potem schodząc z niego w kierunku południowo - zachodnim na polne drogi. Także idąc czerwonym szlakiem z Lackowej ku Przełęczy Pułaskiego, a z niej kierując się na północny zachód również polnymi drogami.

Cerkiew zbudowano we wsi Bieliczna. Jest to nieistniejąca już wioska położona w dolinie rzeki Białej, u południowego wzgórza Lackowej. Została spalona podczas “Akcji Wisła”.

Historia

Wieś łemkowska, Bieliczna powstała w 1585 roku, lokował ją Iwan Izbiański z sąsiednich Izb na mocy przywileju nadanego przez kardynała Jerzego Radziwiłła. Cerkiew greckokatolicka natomiast powstała w 1796 roku. Jej liturgiczne wykorzystanie zostało znacznie ograniczone w 1928 roku, kiedy to prawie cała wieś przeszła na prawosławie. Po wojnie przekazana parafii rzymskokatolickiej, opuszczona niszczała, dopiero w 1985 roku została zrekonstruowana przez ks. Mieczysława Czekaja, ówczesnego proboszcza Banicy.

Architektura

Cerkiew powstała w czasie kiedy na całym terytorium Cesarstwa Austrii zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące budowy obiektów sakralnych. Obiekty te miały się charakteryzować prostotą budowy i ograniczeniem wszelkich dekoracji. Cerkiew zbudowano głównie z kamienia i w części z drewna. Obecnie otynkowana na biało. Ponad przedsionkiem wznosi się wieża z izbicą, która jest zwieńczona hełmem z krzyżem. Nawa obiektu jest szersza od przedsionka, natomiast prezbiterium ma formę absydy z jednym okrągłym oknem..

Wnętrze/wyposażenie

Ikonostas cerkwi nie został zachowany, w prezbiterium znajduje się tylko ołtarz z ikoną patrona cerkwi, oraz ikona Matki Bożej, natomiast w nawie kilka współczesnych obrazów o tematyce religijnej.

Co można zobaczyć

Widoki, to zwłaszcza. Obojętnie od której strony nie zechcemy się wybrać do Bielicznej będziemy wędrowali piękną doliną, mając dookoła warte zapamiętania i uwiecznienia na fotografii widoki, a sama cerkiew to wyjątkowe miejsce. Wypełnione tą swoistą bardzo mocno odczuwalną świętością, która nie wymaga bogatych zdobień i przepychu dekoracji. Nad cerkwią znajduje się niewielki cmentarz.

Idąc szlakiem od cerkwi w kierunku Izb zobaczymy jeszcze niewielką, kamienną, częściowo ukrytą w zaroślach kapliczkę, odwróconą tyłem do drogi. Jeśli zechcemy do niej zaglądnąć znajdziemy w niej drewnianą płaskorzeźbę i obraz Matki Boskiej.

Go to top