Zielony (Szlak rowerowy Przeł. Beskid nad Czeremchą - Iwonicz Zdrój)

  • Cerkiew w Króliku Wołoskim

    Ruiny cerkwi greckokatolickiej pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja - Zbudowana w 1843 roku, murowana z kamienia rzecznego, dwudzielna cerkiew znajdująca się od lat w stanie ruiny. Obok cerkwi znajduje się murowana dzwonnica parawanowa, oraz przycerkiewny, dość spory cmentarz z zabytkowymi krzyżami datowanymi nawet na 1847 rok.

  • Kościół w Króliku Polskim

    Kościół rzymskokatolicki pw. Najświętszej Marii Panny i św. Wacława - drewniana świątynia pochodząca z 1756 roku z murowaną zakrystią pozostałą z poprzedniej świątyni datowanej na 1647 rok. Kościół w Króliku Polskim jest świątynią o konstrukcji zrębowej, orientowaną, krytą gontem. We wnętrzu świątyni można miedzy innymi podziwiać rzeźbiarską Grupę Pasji z połowy XIX wieku i otaczany kultem, obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, namalowany przez Petrusa Raphaela Burnathowicza z Brzozowa w 1636 roku.

  • Cerkiew w Daliowej

    Cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewy w Daliowej - Cerkiew greckokatolicką w Daliowe zbudowano w 1933 roku na miejscu poprzedniej, która spłonęła dwa lata wcześniej. Wybudowali ją cieśle sprowadzeni z Huculszczyzny. Świątynia jest zbudowana na planie krzyża, z dużą kopułą centralną, która nakrywa nawę, w tak zwanym “ukraińskim stylu narodowym”. W środku jest prawie całkiem pusto, ściany pokrywa drewniana boazeria. Poprzedni ikonostas strawił pożar, nowego nie zdążono postawić z braku pieniędzy przed wybuchem wojny.

Subskrybuj Zielony (Szlak rowerowy Przeł. Beskid nad Czeremchą - Iwonicz Zdrój)
Go to top