cerkiew murowana

 • Cerkiew w Króliku Wołoskim

  Ruiny cerkwi greckokatolickiej pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja - Zbudowana w 1843 roku, murowana z kamienia rzecznego, dwudzielna cerkiew znajdująca się od lat w stanie ruiny. Obok cerkwi znajduje się murowana dzwonnica parawanowa, oraz przycerkiewny, dość spory cmentarz z zabytkowymi krzyżami datowanymi nawet na 1847 rok.

 • Cerkiew w Blechnarce

  Cerkiew greckokatolicka w Blechnarce (obecnie cerkiew prawosławna pw. św. Kosmy i Damiana) - Dawna cerkiew greckokatolicka w typie “józefińskim”, wybudowana w roku 1881, po wysiedleniach służyła pasterzom jako owczarnia, została kompletnie zdewastowana. Wstępnie wyremontowana zaraz po powrocie pierwszych Łemków, potem stopniowo remontowana przez kolejne trzydzieści lat.
  Pod poszyciem dachu znajduje się siedlisko bardzo rzadkiego gatunku nietoperza, zagrożonego wymarciem - podkowca małego.

 • Cerkiew w Bednarce

  Cerkiew greckokatolicka pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Bednarce (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy) - Cerkiew murowana, nie posiadająca babińca, z 1900 roku, wybudowana dzięki datkom emigrantów. Ikonostas mieszany, nowe ikony wykonane przez ukraińskich artystów mieszają się z ikonami starymi. Na wiejskim cmentarzu zobaczyć można kilka zachowanych kamiennych krzyży i cokołów, a w jego górnej części wojenny cmentarz.

 • Cerkiew w Bielicznej

  Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Bielicznej - Położona w pięknej dolinie rzeki Białej u podnóża góry Lackowej, a na terenie nieistniejącej wsi. Niewielka cerkiewka zbudowana z rzecznego kamienia, zrekonstruowana dzięki staraniom ks. Mieczysława Czekaja, dobrego ducha łemkowskich cerkwi, dzięki któremu wiele z nich ocalało i może cieszyć nasze oczy, oraz dusze wiernych.

Subskrybuj cerkiew murowana
Go to top