Hańczowa

Wśród wsi położonych na terenie Beskidu Niskiego na uwagę turystów z pewnością zasługuje Hańczowa. Ta niewielka wieś położona jest pomiędzy Uściem Gorlickim a Wysową – popularnym uzdrowiskiem i ważnym ośrodkiem turystycznym w tym rejonie.

Sama Hańczowa jest pięknie położona u zbiegu rzeki Ropy i potoku Ropka. Otaczają ją wzniesienia Gór Hańczowskich, będących częścią Beskidu Niskiego. Góry te to świetne miejsce dla miłośników turystyki pieszej.

Wieś Hańczowa założona została w początkach XV wieku przez ród Gładyszów, zaś w późniejszym okresie na jej teren napłynęła ludność pochodzenia wołoskiego. Obecnie Hańczowa jest wsią o charakterze letniskowym, zaś mieszkająca tu ludność zajmuje się głównie rolnictwem. Część mieszkańców wsi stanowią Łemkowie.

Ważnym zabytkiem jest tutaj drewniana cerkiew prawosławna. Pochodzi ona z XVIII – XIX wieku i utrzymana jest w typie zachodnio – łemkowskim. W jej wnętrzu zwiedzających zachwyca pochodzący z XIX stulecia ikonostas. Hańczowa to również dobra baza wypadowa w góry, a przebiega przez nią m.in. główny szlak beskidzki.

Kategorie: 
Go to top